En forsommerkveld med tema Idd bygdesamling

Av Jens Bakke

I museet på Fredriksten festning finnes to Iddesamlinger. De befinner seg siden flere tiår tilbake i Øvre Magasin i Indre festning.

Den ene er Ør Grendesamling, som på midten av 1900-tallet ble samlet av Ragna Braadland og bygdefolk i Ørskroken. Den andre er Hovs samling, samlet av gårdbruker Hans Johnsen Hov i siste halvdel av 1800-tallet og gitt til Idd kommune av sønnen Martin Hov.

I samarbeid med Halden historiske Samlinger vil vi sette fokus på Idd bygdesamling, som foruten spennende gjenstander har en interessant historie som museum. Kari og Svein Norheim viser om i Øvre magasin.

Kaffe og kaker serverer vi i Fredrik 3s hall. Der vil også Unni E.B. Nøding og Tor Hafsrød fortelle om Ragna Braadland og innsamlingen av gjenstander i Ørskroken, og Kari Norheim henter godbiter fra Hov-samlingen fra magasinene.

Arrangementet er åpent for alle. Velkommen!

Møt fram i Indre festning på Fredriksten tirsdag 26. mai kl. 19.00.

Hilsen Idd og Enningdalen Historielag
Jens Bakke, mob 993 54 286


Ragna Braadland viser fram Ør grendesamling for speidere på 1950-tallet. Den gang var samlingen i stabburet på Elgklev i Ørskroken. Fotograf Ottar Johnsen. Idd og Enningdalen Historielags bildesamling.


Martin Hov testamenterte i 1946 den store Hov-samlingen til Idd kommune. Maleri i Idd bygdemuseum.

Hva skjer?

09.02 Ny bok: Østfolds helleristninger
09.02 Biblioteket har åpent, 18-21
14.02 Slektsgranskerne har møte, 18-21
16.02 Biblioteket har åpent, 18-21
23.02 Årsmøte
23.02 Biblioteket har åpent, 18-21
01.03 Strikkekafe på biblioteket, 18-21
06.03 Slektsgranskerne har møte, 18-21
08.03 Biblioteket har åpent, 18-21
15.03 Biblioteket har åpent, 18-21

Tre siste

Grasrotandel til historielaget
I disse dager fordeler Norsk Tipping grasrotandelen for siste kvartal av 2011. Også historielaget mottar sin andel.
Les mer (6. januar 2012)

Pengedryss over historielaget
I disse førjulstider er det hyggelig med gaver. Nå har Historielaget blitt tilgodesett med støtte til både brannvern og registrering av gamle fotografier.
Les mer (15. desember 2011)

Gode råd for gamle hus
Etter publikums ønske og Andreas Ebeltofts godkjenning, publiserer vi her lysbildeforedraget fra sist medlemsmøte.
Les mer (22. november 2011)

Se eldre nyheter

Bli medlem!

Medlemskap i historielaget koster kun 150 kr. pr. år. (250 kr. for par). Du støtter opp om laget og får innflytelse på dets virksomhet.

Innmeldingsskjema finner du her.

Grasrotandel

Spiller du Lotto eller andre spill fra Norsk Tipping? Har du spillerkort? Da må du huske å benytte deg av Grasrotandelen!

Les mer

Tipset!

På idd.no kan du søke opp dine aner. Kirkebøker og en folketelling for Idd Herred er gjort søkbar for å forenkle din granskning i slekta.

Søk her!

Idd herred

"Intet Præstegjeld i hele Norge, og neppe i noget andet Rige, har en saadan besynderlig og hæderlig Beliggenhed som just dette, thi næsten rundt om, eller i det mindste paa dets fleeste Sider, indesluttes det af Kongeriget Sverige"
Fra topograf og kaptein E. Hoffs beskrivelse av Idd i 1792.

Facebook!

Idd og Enningdalen Historielag, Gamle Prestebakke, 1796 Kornsjø
Copyright © Idd og Enningdalen Historielag - 2009- 2012
Leder: Jens Bakke, . Nettredaktør: Anders Samuelsen,